Keratoplastika neboli transplantace rohovky je jednou z nejčastějších transplantací. Jen v Česku se jich ročně uskuteční kolem 500. Pacienti s vážným poškozením zraku však na vhodného dárce doposud čekali i rok. Čekání má pacientům zkrátit oční tkáňová banka spadající pod největší českou síť očních klinik Gemini. Otevřena byla v červenci 2022 ve Zlíně.
Česká legislativa umožňuje odebírat rohovky u dárců ve věku 18 až 85 let. Rohovka musí splňovat několik podstatných náležitostí jako nepřítomnost infekce, bakterie či viru. Přestože mezi dárcem a příjemcem není třeba hledat shodu, rohovkové tkáně není dostatek a pacienti s vážnými zrakovými obtížemi čekají na transplantaci až rok. Nová tkáňová banka má tuto lhůtu výrazně zkrátit. Primárně bude sloužit pro potřeby pacientů oční kliniky Gemini. Tkáňové zařízení má také schválenou distribuci očních rohovkových tkání, proto je možná i spolupráce s dalšími transplantačními středisky.
Nejčastěji je transplantace rohovkové tkáně jedinou šancí na zlepšení zraku u pacientů s keratokonem, onemocněním, při kterém se rohovka postupně ztenšuje, nebo méně často s keratoglobem, kdy se rohovka extrémně ztenčí a časem mění svůj tvar, dále s rohovkovými jizvami, po vážných úrazech oka například poleptáním, či jako důsledek těžkých zánětů. Transplantace rohovek hradí českým pacientům zdravotní pojišťovny v plné výši. Pro pacienty ze zahraničí se pak cena pohybuje okolo 50 tisíc korun.
První rohovky z vlastní tkáňové banky byly úspěšně transplantovány lékaři začátkem července 2022 na oční klinice Gemini ve Zlíně. „Obě operace proběhly úspěšně a bez komplikací. Věříme, že vlastní tkáňová banka, jejíž vybudování trvalo více než rok, nám pomůže snížit nedostatek rohovkové tkáně a zkrátit dnešní roční čekací dobu na transplantace rohovky,“ uvedl oční chirurg Pavel Stodůlka.